Mobilność obserwacyjna – Job Shadoving

Rzym 17-22.06.2024

 

W dniach 17-22.06.2024 grupa 9 przedstawicieli kadry zarządzającej Uniwersytetów III Wieku zrzeszonych w Federacji UTW Warmii i Mazur uczestniczyła w mobilności obserwacyjnej „Kadry edukacji dorosłych w ramach programu ERASMUS+”. Tematem przewodnim w/w mobilności było „Europejczyk to ja – ekologia i równość nr projektu   2023-1-KA121-ADU 000113082.

Partnerem mobilności było Stowarzyszenie Kulturalne INSIEME (razem), które powstało w 2007 roku z siedziba w Rocca di Papa z prezesem Panią Bożeną Wróblewską – Boską.

Podczas naszej mobilności w Rzymie odbyliśmy dwa spotkania z panią prezes stowarzyszenia, która przedstawiła dotychczasową działalność fundacji oraz zamierzenia na przyszłość. Głównym założeniem stowarzyszenia jest edukowanie naszych rodaków oraz kultywowanie naszych polskich tradycji, kultury i wiary. Reasumując, stowarzyszenie ma pozwolić Polakom na obczyźnie czuć się w stowarzyszeniu, jak we wspólnym domu. Pani prezes odpowiedziała na nurtujące nas pytania; spotkania odbyły się w merytorycznej, ciepłej, fantastycznej atmosferze, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Drugim polskim partnerem  międzynarodowego projektu edukacyjnego ERASMUS+ była fundacja „Pokolenia – Pokoleniom”. Uczestnicy mobilności zapoznali się z działalnością oraz doświadczeniami w edukacji dorosłych, prowadzonych przez wyżej wymienioną fundację oraz powołanym przez nią Uniwersytetem Trzech Pokoleń, mającym siedzibę w Berlinie. Podstawowy trzon działalności fundacji obejmuje szeroko pojętą tematykę działalności kulturalnej oraz  działania ekologiczne.

Spotkanie z członkiem zarządu fundacji, Panią |Barbarą Czechmeszyńską – Skowron przybliżyło nam działalność fundacji, przyjęte priorytety oraz metody działania. Najbardziej częstymi formami pracy są wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, praca nad powstającym muralem, prezentacje „żywej historii”, wizyty muzealne, organizacja wernisaży, wystaw oraz realizacja projektów.

Dziękujemy za bardzo interesujące, merytoryczne spotkania, za wspaniałą atmosferę i gościnność. Oprócz merytorycznych spotkań z przedstawicielami Fundacji i Stowarzyszenia zwiedzaliśmy Rzym. Panie przewodniczki – Małgorzata i Mirella podczas oprowadzania nas „dwoiły się i troiły”, aby pokazać nam najważniejsze zabytki Rzymu, choć cały Rzym to jeden wielki zabytek. Był Watykan, Coloseum Fontanny, Schody Hiszpańskie,  Forum Romanum, Panteon i wiele innych. Bardzo dziękujemy organizatorom , były to wspaniałe, interesujące dni. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o problemy edukacji dorosłych w Rzymie a poza tym poznaliśmy historię i zabytki „wiecznego miasta” – Rzymu.

 

 

Uczestnik mobilności Rzym

Lech Bober